שאלות ותשובות

כל מה שרציתם לדעת על אופטיקה

כל כמה זמן צריך לבצע בדיקת ראייה?


מומלץ לבצע בדיקה פעם בשנה או לפי הצורך. בבדיקה ייבדק הצורך בתיקון הראייה. כמו כן ניתן יהיה לאבחן סימנים ראשונים של מחלות עיניים נפוצות כמו למשל גלאוקומה / קטרקט ולהפנות לרופא במידת הצורך. הבדיקות מותאמות לכל גיל.
אם נקבע שאני זקוק/ה למשקפיים, האם עליי להרכיבן כל הזמן?


התשובה תלויה בסוג המרשם (התיקון האופטי) וברגישות המשתמש לעיוות ראייה. ישנם אנשים הרגישים מאוד להבדלי מספר וידווחו למשל על כאב ראש ויש שלא. הרכבת משקפיים הכרחית בנהיגה (אם נקבעה חובה) ובייחוד בלילה. הרכבת משקפיים מפחיתה בדר״כ את המאמץ שעושה העין בניסיון להגיע לדות ראייה ובכך מצמצמת סיכון לכאבי ראש וכאבי עיניים. מעבר לכך, כל אחד יכול להרכיב או להסיר את המשקפיים לפי נוחיותו.
מדוע אני רואה פחות טוב בשעות הערב?


1. כאשר יש טשטוש ראייה קל (מספרים נמוכים)- המוח מפענח תמונה מטושטשת תוך העזרות במידע סביביתי (קלט) לכדי תמונה ברורה. בשעות היום קל יותר למוח שכן יש יותר אור (=יותר מידע). בלילה כשיש פחות אור, המוח מקבל פחות מידע ולכן לא מצליח להתגבר על הטשטוש.
2. קטרקט- עכירות בעדשה של העין המעוות את האור הנכנס לרשתית ורואים הילה מסביב לאור, בייחוד בלילה.
3. מחסור בויטמין A - ויטמין A עוזר לשמור על בריאות הקרנית (פני העין). כאשר אין מספיק ויטמין בדיאטה או קיים קושי בספיגתו (מחלות מעיים) תתכן פגיעה בקרנית שתגרור קושי בראייה במיוחד בלילה.
גזר באמת טוב לעיניים??


ויטמין A היא קבוצה של נוגדי חמצון (antioxidants) להם תפקיד חשוב בראייה. מחקרים הראו שויטמין A עוזר במניעה או/וטיפול במגוון בעיות עיניים - עין יבשה, הקטנת סיכון לפגיעה ברשתית (כנוגד חמצון). מקור טוב לויטמין A נמצא בירקות ויפירות צבעוניים (גזר, בטטה, תרד וכו'). ויטמין C, גם הוא טוב לשמירה על בריאות העין בכך שעשוי להאט התפתחות קטרקט.
מה ההבדל בין רופא עיניים לאופטומטריסט?


- רופא עיניים אחראי לבריאות העין – זיהוי פתולוגיה (קטרקט, מחלה ברשתית), בדיקת לחץ תוך עיני (חשש לגלאוקומה) - אופטומטריסט אחראי לבדיקת חדות הראיה והתאמת התיקון הנדרש במשקפיים. במידה ומזהה בעיה עינית שלא מאפשרת חדות ראייה הוא יפנה את הנבדק לרופא עיניים
מה זה צילינדר?


צילינדר זה לא רק בדלת :-)

כאשר מבנה הקרנית לא אחיד בכל המישורים, ובעצם קיים הפרש ברדיוס הקימור של הקרנית. העין לא מצליחה לבצע פיקוס של האור באופן אחיד ונוצר עיוות וטשטוש ראייה בכל הכיוונים (Astigmatism) שיכול לגרום גם לכאבי ראש וקושי בראיית לילה. במקרה זה ניתנים משקפיים עם מספר צילינדר (פער בכח התיקון בין אורך ורוחב העדשה) המנטרלים את עיוות הרפרקטיבי על הקרנית ובכך מאפשרים חדות ראייה טובה. יש גם עדשות מגע עם צילינדר.
מה גורם להתפתחות קטרקט?


קטרקט הוא מצב בו בעדשת העין השקופה נעשית עכורה בשל הצטברות חלבונים בעדשה ואיכות הראייה נפגמת. מעל גיל 65 יש בד"כ דרגה מסויימת של קטרקט. הסיבות רבות ובנייהן הזדקנות, טראומה, דנטורציה של חלבון העדשה, מחסור בויטמין C, אחרי ניתוח בעיניים ועוד. חשיפה מוגברת לשמש, עישון, סטרואידים, אלכוהול יכולים להאיץ את התפתחות הקטרקט
מהי דלקת בעפעף? (Blepharitis)


דלקת שכיחה הגורמת לנפיחות, גירוד, אודם, קשקשים, רגישות במגע, רגישות לאור. כתוצאה מזיהום ובקטריה או אלרגיה או מחסימה של בלוטות שומן. שמירה על הגיינה בעין עשויה לצמצם מאוד את הסיכון לדלקת.
עדשות מגע – על מה צריך להקפיד?


עדשות מגע הן פתרון מצויין לתיקון ראיה. אם זאת, העדשה נמצאית במגע ישיר עם העין ולכן הסיכוי לזיהום גדול יותר (התרבות חיידקים על פני משטח של עדשה מלוכלכת יכולים לגרום לזיהומים). חשוב להקפיד לשטוף ידיים לפני ששמים עדשות מגע, שהעדשות יהיו בתוקף. עדשות חודשיות לשמור בתמיסה נקייה. לא לישון עם העדשות (אלא אם כן הן עדשות מיוחדות), ולא מומלץ להכנס איתן למים ולחול
האם ילדים צריכים להקפיד לשים משקפי שמש?


בוודאי. בכל גיל צריך משקפי שמש. החשיפה לשמש מגבירה תהליכי חמצון שעשויות לגרום לנזק מצטבר ובלתי הפיך לעין. הקפידו שהילדים ירכיבו משקפי שמש איכותיות עם מגן UV . ללא מגן UV משקפי השמש עשויות רק להגביר את הנזק לעין.
קרטוקונוס - מה זה? וכיצד מטפלים?


קרטוקונוס זו מחלה של הקרנית שהמקור שלה לא לגמרי ידוע. לעיתים מופיע בעין אחת ולפעמים בשתי העיניים. הקרנית מקבלת צורה של קונוס ברמות שונות, עיוות על הקרנית שגורם למספר לא רגיל במשקפיים. לכן, למרות הרכבת המשקפיים הראייה לא מושלמת ולא מספקת.
למעשה אין טיפול תרופתי או טיפול אחר ש"מרפא" את הקרטוקונוס, אבל אפשר לעזור ולשפר את הראייה על ידי התאמת עדשות מגע קשות מיוחדות המנטרלות את העיוות של הקרנית. במקרים קשיים משתמשים ב עדשות מגע סקלרליות - שיטה שיכולה לשפר את הראייה אפילו לחדות של 6/6. קיימים מקרים קיצוניים מאד של קרטוקונוס מתקדם שלא ניתן לשיפור אפילו ע"י עדשות מגע קשות. אז הטיפול יותר מורכב, ודורש השתלת קרנית. באיי סי אופטיק מבצעים התאמת עדשה לקרטוקונוס.